ŽURNĀLA APRAKSTS
* Vai celi sabojā vecums? Un kāpēc tikai vienu?
Saruna ar osteopātu Ģirtu Bērziņu, kam ir 30 gadu pieredze traumatoloģijā un ortopēdijā. Viņš saka – locītavu sāpju cēlonis neslēpjas pašā locītavā un, ja to nenovērš, tad ar ķirurģiju vien problēma netiks atrisināta.
* Kā uzturēt stiprus kaulus?
Ikdienā var diezgan daudz darīt, lai palēninātu kaulu masas zudumu. Uzskaitām galveno.
* Diēta, kas uzlabo kaulu veselību
Kauli lūst, ja nespēj tikt galā ar mikrolūzumiem, kas rodas, kad katru dienu veicam parastas kustības, un problēma nav to trauslums, bet sliktās atjaunošanās spējas, tāpēc ka trūkst nepieciešamo uzturvielu.
* Miega, kalcija un kustību nozīme
Zinātnieki izpētījuši, ka miega ilgums un kvalitāte būtiski ietekmē kaulu minerālo blīvumu. Tāpat svarīgi kalciju lietot pareizi, lai gūtu no tā labumu. Un, protams, jākustas.
* Kādā pozā visveselīgāk sēdēt?
Pētījumi apstiprina, ka sēdēšana nav nedz ērta, nedz viegla, it sevišķi, ja jāsēž ilgi. Meklējam, ko zinātne noskaidrojusi par sēdēšanas saikni ar mūsu veselību.
* Kā mājās samazināt muguras sāpes?
Kāpēc tieši rudenī biežāk un stiprāk piemeklē muguras sāpes? Kā samazināt rīta stīvumu? Ko darīt, ja sāp gūža? Uz jautājumiem atbild ķirurgs, traumatologs ortopēds Kalvis Briuks.
* Četrrāpus un stāvus
Četrrāpus pozīcija ļauj mugurkaulam ieņemt stāvokli, kurā tas var atjaunot lokanumu, kas zūd, kad nekustīgi sēžam pie galda, savukārt vingrojumi stāvus atkal iekustina asinsriti un limfu.
* Ko darīt, lai nemocītu podagra?
Uztura speciāliste Eva Kataja iesaka, ko ēst un neēst, ja sāp kājas īkšķis, kā arī sniedz dzīvesveida ieteikumus.
* Kā samazināt kritienu risku?
Uzlabojam līdzsvaru un koordināciju un papildus stiprinām kaulus. Šajā rakstā daži ieteikumi, kā to darīt.
* Pirkstu joga
Ir grūti aptvert, ka pirkstu salikšana dažādās pozīcijās varētu atvieglot sāpes un citādi uzlabot pašsajūtu, taču, ja atceras akupresūru, tas vairs neizskatās tik mistiski.
* Kauli runā
Zinātnieki atklājuši, ka kauli piedalās sarežģītās ķīmiskās sarunās ar citām ķermeņa daļām, un šie “dialogi” ir ļoti svarīgi ne tikai pašiem kauliem, bet veselībai kopumā.